 You Are: Home » Telephony Equipment » Vikingdva1003b
Viking Digital Announcer DVA-1003B
(Digital Voice Announcer)
Return To Our Main Equipment Page
Digital Players for PBX/KSU systems that already include an "MOH" audio input
Click for PBX/KSU Page or select below
Digital Players/Interfaces for consumer phones requiring an "MOH" audio input
Click for Interface Page or select below
Digital Voice Announcers, Call Routers, Auto-Attendant Greeters, Other Equipment
Click for DVA/Other Page or select below
Premier Technologies
USB-1200
PremTech
ADL3000 3100
Call Us
Skutch
Electronics
Interfaces
Interalia©
DVA's, Other
Premier Technologies
Hybrid 7100
and 7600
On Hold Plus
OHP-8000
  Viking Electronics
DVA's, Other
Visit or ask about our Special Purchase & Pre-owned Equipment Area !
and we can professionally record your message for this DVA too!
Applications
 • ACD/UCD Announcements
 • Intercept Announcement
 • Restaurant Daily Specials
 • Announce-only Applications
 • School Closings
 • Ski Reports
 • Night Answer
 • Wake-up Calls
 • Bank Rates/Commodity Prices
 • Replace existing tape and drum recorders
 • Any application where information must be repeated
   continuously and may require frequent updating
Please allow for standard or express shipping.
CLICK TO COMPARE DVA's
Viking DVA-1003B Digital Voice Announcer
FEATURES
60 second record time per channel
Selectable ring delay per channel
Detects CPC signal and disconnects
Callers may be transferred after the announcement
Messages stored in non-volatile memory (no batteries   required)
Recording volume LED indicator for consistently
   high-quality recordings
Recognizes handshake signals from virtually any    PABX, Centrex or C.O. line
One year Powers Productions repair/replace warranty
  (note: this is the same length as when new)
Lab Certified (returned to original electrical specs)
Programmable to repeat announcement
Made in the USA
Mounting
Standard 19 inch Rack Mount with "Ears"
We also can deliver Digital Voice Announcers in a
   pre-owned version.
Specifications
 • Power: 120V AC/12V DC 500 mA, UL listed    adapter provided
   or -24 to -58VDC @ 100mA maxium
 • Dimensions: 44mm x 483mm x 127mm
    (1.75” x 19” x 5”)
 • Shipping Weight: 7 to 8 pounds
 • Environmental: 0°C to 32°C (20°F to 90°F)
    with 5% to 95%