Viking DVA-1003B DVA1003B Digital Voice Announcer
( Pre-Owned, Certified, Warranted ! )
CLICK HERE TO RETURN TO OUR MAIN DIGITAL & DVA PAGE
IN STOCK !
Your Powers Productions Price
Do you need to upgrade to 60 second channels ?
Now! Pay only for the memory you need.
Upgrade Channels to 60 seconds:
Also available Factory Fresh
CLICK TO COMPARE DVA's
Viking DVA-1003B Digital Voice Announcer
FEATURES
Upgrade your 16 to 60 second record time/ Ea. Ch.
Selectable ring delay per channel
Detects CPC signal and disconnects
Callers may be transferred after the announcement
Messages stored in non-volatile memory (no batteries   required)
Recording volume LED indicator for consistently
   high-quality recordings
Recognizes handshake signals from virtually any PABX,   Centrex or C.O. line
One year Powers Productions repair/replace warranty
  (note: this is the same length
as when new)
Lab Certified (returned to original electrical specs)
Programmable to repeat announcement
Made in the USA
Mounting
Standard 19 inch Rack Mount with "Ears"
Please allow for standard or express shipping.
Applications
 • ACD/UCD Announcements
 • Intercept Announcement
 • Restaurant Daily Specials
 • Announce-only Applications
 • School Closings
 • Ski Reports
 • Night Answer
 • Wake-up Calls
 • Bank Rates/Commodity Prices
 • Replace existing tape and drum recorders
Call to order now - 702.868.7676
We also can deliver Digital Voice Announcers in a
   Factory Fresh version.
Viking DVA-1003B 3 Channel
Digital Voice Announcer
and Message On Hold Player!
We can also supply this model Factory Fresh
Specifications
 • Power: 120V AC/12V DC 500 mA, UL listed adapter provided
   or -24 to -58VDC @ 100mA maxium
 • Dimensions: 44mm x 483mm x 127mm (1.75” x 19” x 5”)
 • Shipping Weight: 7 to 8 pounds
 • Environmental: 0°C to 32°C (20°F to 90°F) with 5% to 95%